hirdetés
hirdetés

Stílusos otthonok Kislakás Inspiráló helyiségek Dekor Megoldjuk Utazás Hírek WEBSHOP

hirdetés
hirdetés

Lakásfestés a hőségben? Ha ezekre odafigyelsz, biztosan nem hibázol

A nyári hónapok sokszor nem csak a felhőtlen nyaralásról szólnak, hanem bizony az otthonszépítésről is. Podmaniczki „Szobafestő” Attila, a Poli-Farbe alkalmazástechnikusa elárulja, mire érdemes figyelnünk, ha ecsetet ragadunk a következő hetekben.

Bizonyára többen választanánk inkább a vízparti élményeket felújítás helyett – különösen a nagy melegben –, de van az az élethelyzet, amikor nincs más választásunk. A nyári szabadság alatt van időnk elvégezni a halogatott tisztasági festést, iskolakezdés előtt a gyerekszoba is átrendezésre szorul, költözés vagy az új albérlet rendbe hozatala sem várhat heteket, és arról se feledkezzünk meg, hogy idén a hőség mellett, a lakásfelújítási kedv is tombol. 

Hajlamosak vagyunk alábecsülni a kötési időt

Rossz hír, hogy már a festést megelőző felület-előkészítéskor is hibázhatunk. „Érdemes megjegyezni, hogy 25 °C felett is gyorsabban köt és szárad minden vizes bázisú anyag, így a hibajavításhoz használt glettanyag is” – hangsúlyozza rögtön az elején a szakértő. Gyakori hiba, hogy nem számolunk azzal, hogy a glettek és a ragasztók a hőmérséklet hatására gyorsabban kötnek. A legtöbb alkalmazástechnikai hiba ebből ered.  A melegben kb. 30 perc után már használhatatlan lesz a bekevert glettanyagunk. A kötési időt túllépve már nem érdemes a felületre hordanunk a javítóanyagot: egyenetlen falfelületet eredményezhet, és a beltéri falfesték sem fog megfelelően megtapadni. A szakszerűtlen felhasználást úgy kerülhetjük el, ha mindig csak kisebb mennyiségű glettet keverünk be, ha betartjuk a gyártói utasításokat, és folyamatosan figyeljük a termék változó állagát felhasználás közben is.

A végeredmény: csíkosan száradó, foltos fal

Csalódottságot érezhetünk, ha minden lelkesedésünk ellenére úgy látjuk, hogy a felületünk csíkosan szárad. A szakértő szerint két dolgot hagyunk jellemzően figyelmen kívül: az egyik, hogy 25-30°C felett gyorsabban „húznak”, vagyis száradnak a beltéri falfestékek is, és sajnos ezt tovább segítjük, ha ventilátort kapcsolunk vagy kereszthuzatot idézünk elő festés közben. Ha tehetjük, inkább munka előtt hűtsük le pár fokkal a szobát, az ajtót és ablakot csak a munka végeztével tárjuk ki. A másik tényező, hogy a festék hígítását sokszor elhagyjuk. Pedig ez nem csak lehetséges, de ajánlott is nagy melegben (ezt mindig csak a gyártói utasítás szerinti mértékben tegyük). Ha „lazítunk” ugyanis a festékek állagán, könnyebben tudunk megfelelő mennyiséget, megfelelő arányban felhordani a falfelületünkre henger vagy ecset segítségével.

Picivel több gyakorlat szükséges az egyenletes felhordáshoz, de lendületes, közepesen gyors mozdulatokkal könnyebben teríthetjük a festékanyagot a felületen. Munka közben igyekezzünk ne megállítani a hengert, és ha elkezdtünk egy falszakaszt, azt fejezzük is be. Mélyebb színek használatakor különösen igaz ez az egyszerű alkalmazástechnikai trükk. Annak érdekében, hogy saját magunk helyzetét egyszerűsítsük, ma már választhatunk egyrétegű beltéri falfestéket is, így a mélyalapozást követően kevesebb festékréteg felhordásával kell kalkulálnunk, ami időben is lényegesen kevesebb munkát jelent. 

paintbrush-4577578_1280.jpg

Kültéri ellenségek: erős napsütés és váratlan eső

Kültéri munkák esetében két tipikus nyári problémával találkozhatunk: hiba, ha nem kalkulálunk a Nap járásával, valamint, ha felforrósodott fa- vagy fémfelületeket festünk. Gondot jelenthet továbbá az is, ha váratlan nyári eső érkezik. Meglepetést már nem árulunk el, de a napsütés és a meleg levegő gyorsítja a festékek száradását. A vizes bázisú termékek, akár 20-25 perc alatt is megszáradhatnak, illetve a dobozban is hamar „bőrösödhetnek”. Ha lazúrral dolgozunk, és az túl gyorsan szárad, nem tud kellő mélységbe behatolni a fába, és kifejteni védelmi funkcióját, így a faszerkezetünk élettartamát is rövidíthetjük. Ha gyorsítani szeretnénk a folyamaton, sokkal célszerűbb, ha olyan minőségi terméket választunk, amely alapozó és fedőfesték is egyben, így csökkenthetjük a szükséges lépések számát, mégis tartós védelmet adhatunk a kezelendő felületnek.

Fémszerkezetek esetében érdemes azzal is kalkulálnunk, hogy az órákig tartó tűző napsütés után (hiába kerül árnyékba a felületünk) idő, amíg az lehűl. Ha forró felületre hordjuk fel a zománcot, és még a kültéri hőmérséklet is magas, a festék felszíne túl gyorsan szárad meg, s ez később repedések vagy hólyagok megjelenéséhez vezethet. Esztétikailag is problémás lesz a végeredmény, és a festékanyag tulajdonságai sem tudnak megfelelően érvényesülni.

Bármely felület esetében igaz, hogy a váratlanul ért eső is kárt tehet a munkánkban. Ha átnedvesedett fára kenjük fel a lazúrt, a fa a friss festékréteg miatt nem tudja a nedvességtartalmát leadni, így a festéket is jó eséllyel ledobhatja. Zománcfestékek használata esetében sincs ez másképp: az eső lemoshatja a festéket a felületről, illetve minőségbeli romlást okozhat.

+ 1 TIPP:

Ha felújítás és nyár, nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy ahogy a festékanyagoknak, úgy a szervezetünknek sem tesz jót a kánikula. Minden esetben figyeljünk a megfelelő hidratálásra, kerüljük a tűző napsütést. Ha tehetjük, időzítsük a festéseket a kora reggeli vagy a késő délutáni órákra, vagy várjunk pár napot, amíg mérséklődik a kánikula.



hirdetés
Legnépszerűbb témák
Stílusos otthonok
Béke és nyugalom stílusos környezetben: 5 mesés nyaraló a Balatonnál
Túlvagyunk a tavasz közepén, lassan ideje megtervezni az idei nyaralást! A szerencsésebbeket nyaraló várja a Balaton-partján, így elég csak oda ...

Dekor
Kedvenceink kedvencei: Szabados Ágival beszélgettünk
Szabados Ágit korábban hírműsorvezetőként, ma az olvasás nagyköveteként ismerhetjük, aki minden otthonba olvasókuckót álmodik.

Inspiráló helyiségek
Valódi vadregény: egy magával ragadó rábaközi kert
Már-már bukolikus hangulat uralkodik Zoltán rábaközi kertjében, amely lágy ívekben kanyargó ösvényekkel, ligettel, tóval és a nyugalom ajándékával ...

hirdetés


EZT IS Ajánljuk
Megoldjuk
A home office-nak is köszönhetjük, hogy zöldebbek lettünk
Nemcsak a klímaváltozás játszik szerepet abban, hogy  környezettudatosabbak lettünk, hanem az is, hogy otthonaink funkciói kibővültek. Az elmúlt ...

Stílusos otthonok
Régi pompájukban tündöklő villák, kastélyok
Gyermekkorodban álmodoztál arról, milyen lenne egy kastélyban vagy villában élni? A következő házak tulajdonosai meg is valósították vágyaikat: a ...

Utazás
Ezek most az ország leglátogatottabb várai, kastélyai
Kiderült, hogy melyek azok a kastélyok és várak Magyarországon, amelyek a legtöbb látogatót vonzzák.








Fizess elő a magazinra!

Az Otthon egy kreatív, színes, változatos lakberendezési magazin.
Sőt, több is ennél: stílusteremtő, trenddiktáló, ízlésformáló olvasmány.



otthon.hu © 2024 – minden jog fenntartva

Stílusos otthonok Sztárlakások Kislakás Inspiráló helyiségek Étkezők és konyhák Fürdő Hálószoba Gyerekszoba Kert, növény Nappali Dekor Világítás Tárolás Bútorok Inspiráció Karácsony Megoldjuk Praktikus ötletek Háztartás Átalakítás Receptek Utazás Hírek RSS feliratkozás    Játékszabályzat

Impresszum    Médiaajánlat    Előfizetés    Kapcsolat    ÁSZF

Stílusos otthonok
Sztárlakások
Kislakás Inspiráló helyiségek
Étkezők és konyhák Fürdő Hálószoba Gyerekszoba Kert, növény Nappali
Dekor
Világítás Tárolás Bútorok Inspiráció Karácsony
Megoldjuk
Praktikus ötletek Háztartás Átalakítás Receptek
Utazás Hírek