Ha ruháról vagy lakástextilről van szó, könnyen választunk színeket, de hogy milyen legyen a most épülő vagy felújítandó házunk homlokzata, már elbizonytalanodunk. Talán ezért választjuk inkább azt az árnyalatot, amiből már van az utcában. Pedig, ha egy kis időt szentelünk a színek tudományának, kialakíthatunk egyéni, stílusos és harmonikus homlokzatot is.
Ha egy épületre pillantunk, először a színét érzékeljük, szinte azonnal eldöntjük, tetszik-e vagy sem. Csak ezután figyeljük meg a tömegét, formáját, nyílászáróit, díszítését. Ez azért van, mert a színek érzelmeket váltanak ki bennünk, üzennek a külvilágnak. Lássuk, milyen jelentés hordoznak a színek!
Fehér
Bárhol járunk a világban, fehér épülettel biztosan találkozunk. Jól illik a gazdag, telített színekhez, illetve jó választás lehet az egyszerű és letisztult építészeti stílusokhoz. A fehér árnyalatok kiválóak az épület alakjának és tömegének hangsúlyozására, és ─ mint a világos árnyalatok általában ─ kifejezik az egyszerűséget és a tisztaságot. Ha fehér árnyalat mellett dönt, a homlokzat tisztának és ragyogónak fog hatni. Elfordulhat, hogy egyszerűbb formálású, konvencionális épületeknél a ragyogó fehér szín olyan, mintha csak egy tisztasági meszelésen esett volna át a homlokzat, ilyenkor a gazdagabb színezés jelenthet megoldást.
Sárga
Az elmúlt évtized egyik leggyakrabban alkalmazott homlokzatszíne Magyarországon. A legragyogóbb a természet színei között: virágszirmokon vagy halványabb árnyalatokban különböző kövekben és ásványokban is előfordul. A sárga épületek extrovertáltak és feltűnőek, hiszen a sárga a legerősebb látható szín. Vendégszeretetet, optimizmust, dinamikát és boldogságot sugall. Kombinálja a sárgát barna (bézs, okker stb.) és pasztell árnyalatokkal vagy téglavörös színekkel a még szebb hatás elérésének érdekében. A sárga jól illik a szürke árnyalataihoz is, erre néhány színharmóniát itt talál, ha a kiválasztott színre kattint.
Barna
Néhány évvel ezelőtt szinte elképzelhetetlen volt, hogy barna legyen egy homlokzat, ma az egyik legkeresettebb szín a barna szelíd változata: a tejeskávé vagy a kapucsínó árnyalatai. De miért is? Mert a barna – a föld színe, a biztonság kifejezője, erős asszociációt kelt a földdel és a természettel. Homlokzaton használva a barna otthonos hangulatot teremt. Kiegészítő színként kombinálja a barnát annak világosabb árnyalataival, illetve fehér, kék, zöld vagy vörös árnyalatokkal. Erre példát itt talál.
Kék
Az ég és a tenger színe viszonylag kevésszer jelenik meg homlokzaton, pedig kiegészítő színként van létjogosultsága. Nyugodtságot és távolságot sugall, ugyanakkor hidegnek és távolinak hat. Ezt az érzést kelti a kék szín a homlokzaton is, ahogy a kék épület hideg eleganciával tűnik ki a környező házak közül. Néhány jó tanács: a kék bizonyos, inkább szürkés árnyalatai harmóniában vannak a világos, semleges meleg színekkel is. Kombinálja a kék színt szürke, világosbarna vagy fehér árnyalatokkal a kiegyensúlyozott hatás érdekében, a túl erős árnyalatokat csak indokolt esetben használja. Néhány színharmóniát bemutatunk, ha a színkódra klikkel.
Zöld
A növényvilág színe, nyugalmat és harmóniát sugall. A kékhez hasonlóan ezt is csak nagyon halvány árnyalatában használják nagyobb felületű homlokzaton, de kiegészítő színként, egyes épületrészek kiemelésére a legvadabb zöld is jól mutat. Hűvösebb szürkés, vagy melegebb olívzöldek szebbek a homlokzatokon. Kombinálja a zöld színt a barna, az okker, a szürke és a fehér árnyalataival és a kellemes hatás érdekében inkább a szürkésebb árnyalatokat válassza.
Szürke
A hagyományos magyar építészetben a szürke leginkább a Balaton-felvidék épületeire volt jellemző, ám most igazi slágerszín, melynek világosabb és sötétebb árnyalatai a minimál stílusú épületeken szinte elengedhetetlenek. A szürke szín hivatalos és komoly külsőt kölcsönöz az épületnek. Mivel nem feltűnő, tökéletes kiegészítést nyújt a többi hideg színnek. Érdemes kombinálni hidegebb árnyalatokkal, pirossal, kékkel, vagy enyhébb sárgával, mint a grépfrútsárga. Szürke harmónia példákat itt talál.
Pasztell színek
Halvány szürkés zöldek, kékek és krémszínek, beige, capuccino, tejeskávé vagy a tojáshéjsárga – ezek a színek találhatóak a legtöbb épületen. Harmonikus kiegészítői a gazdag, telített színeknek, de önállóan is megállják a helyüket. Kiválóan alkalmazhatók egyszerű és tiszta építészeti stílusoknál a fő tömeg kiemelésére. A pasztellszínek a leghalványabb árnyalatok. Világos és természetes megjelenést kölcsönöznek a homlokzatnak, lehetővé teszik, hogy a ház szépen illeszkedjen az épített környezetbe. Nézzen meg néhány színharmóniát!
Mit üzennek a galambszürke, a kapucsínó, a fahéj, a mustár és lazac színek? A baumitlife.com oldal bemutatja Európa egyik legnagyobb homlokzati vakolat és homlokzatfesték színpalettáját, mely 888 árnyalatból áll. Érdekes olvasmány a különböző trendekhez (pl. klasszikus, minimál, természetes, művészi) ajánlott színpaletta és homlokzati dekorációs elem (fa, fém, kő) tartalom. A Színkódok és harmóniák menüből pedig a kiválasztott színkódokra kattintva megjelennek az ajánlott kiegészítő színek, és az hogy az adott szín hogyan mutat a különböző vakolatstruktúrákon. Az oldalon bemutatkozik egy új tudományág, a színpszichológia is. (x)
Az Otthon egy kreatív, színes, változatos lakberendezési magazin.
Sőt, több is ennél: stílusteremtő, trenddiktáló, ízlésformáló olvasmány.
otthon.hu © 2019 – minden jog fenntartva
Stílusos otthonok Kislakás Inspiráló helyiségek Étkezők és konyhák Fürdő Hálószoba Gyerekszoba Kert, növény Nappali Dekor Világítás Tárolás Bútorok Inspiráció Karácsony Megoldjuk Praktikus ötletek Átalakítás Hírek Receptek