hirdetés
hirdetés

Stílusos otthonok Kislakás Inspiráló helyiségek Dekor Megoldjuk Utazás Hírek WEBSHOP

hirdetés
hirdetés

Ezeket nem árt tudni, ha tartós tetőt szeretnél

Az elmúlt hetek és napok időjárása fókuszba helyezték a családi házak elsődleges védelmi rendszereit, azok közül is elsősorban a tetőszerkezetet. Sok építtető ezt a kérdést egyszerűen rábízza a kivitelezőre, s nem foglalkozik vele, de nem árt tudni, hogy a tetőt illetően akad több ajánlás és jogszabály is itthon. A Wienerberger Magyarország négy tanácsot gyűjtött össze, hogy ne váljon rémálommá és kidobott pénzé egy új ház esetén a tető kivitelezése.  

A tetőnél jelentkezik a ház legnagyobb hőszigetelési igénye

Ahogy a falak, úgy új építésű családi házaknál a tetők esetében is már néhány éve szigorú hőszigetelési követelmények vannak érvényben. Kevesen vannak vele tisztában, de új ingatlanoknál a jogszabályban rögzített értékeknek köszönhetően egyértelműen a tetőteret határoló szerkezeteknek kell a ház legjobb hőszigetelő felületének lennie. Jobb eredményeket kell produkálnia, mint a falazatnak. 

Mindez azért fontos, mert féléves halasztást követően, 2021 második felétől kizárólag olyan újépítésű házat lehet használatba venni, amely megfelel a „közel nulla energiafelhasználású” épületekről szóló jogszabálynak. Ha nem alkalmas a tetőnk a törvényben rögzített hőszigetelési követelmény betartására, akkor az ingatlan nem kaphat használatbavételi engedélyt. A követelményértékek kielégítése utólagosan további fölösleges – akár milliós – kiadások elé is állíthatják az építtetőket.

A bűvös 25 százalék a felújításkor

A rekonstrukciós munkák közül a tető felújítása az egyik legfontosabb kérdés. Az építtetőknek tudniuk kell, hogy milyen mértékű beavatkozást szeretnék elvégezni. A vonatkozó rendelet szerint ugyanis jelentős felújításnak számít, ha a határoló szerkezetek összes felületének legalább a 25 százalékát érinti a terv. A kritérium azért fontos, mert ha ezt a szintet meghaladjuk, akkor a felújítandó rész esetében az év második felében már teljesíteni kell a közel nulla energiafelhasználású épületekre vonatkozó előírásokat. Így az említett hőátbocsátási szabványok mellett a megújuló energia felhasználással kapcsolatos elvárásokat is produkálnia kell majd a tetőtérben kialakított lakrésznek. Ebben az esetben a tervezést és a munkát egyértelműen ezeknek a szabályoknak a figyelembevételével kell majd elvégezni. 

Wienerberger Tondach tető 2.jpg

Az édesmostoha időjárás

A Magyarországon a jellemző időjárási körülményeknek megfelelő szívó és nyomó hatást ki kell bírniuk a tetőnek. Ennek értéke – az átvett uniós szakmai ajánlások (Eurocode) alapján – négyzetméterenként 200 kg, amelyben a cserepek súlya is szerepel. Ezt szem előtt tartva kell a szerkezetet kialakítani és a cserepek felhelyezését elvégezni. Ha erre tekintettel vagyunk, akkor nem csak a viharoktól, de az itthon szélsőséges hóvastagságtól sem kell tartani. Tetőnk akár a méteres hóréteget is könnyedén elbírja. A munka kapcsán azonban hasznos nem csak a tervező, vagy a kivitelező, de a cserépgyártó szakértőinek véleményét is kikérni, így elkerülhetjük a fölösleges és drága túltervezést. A szakmai iránymutatások figyelembe vétele nem csak a minőség miatt fontos, akár komoly összeget is spórolhatunk. A tető hajlásszögét például jól át kell gondolni. Egyes esetekben ugyanis mindössze két fokos hajlásszög növelés révén százezrekkel mérsékelhetjük kiadásainkat.  

Melyik cserepet kell rögzíteni?

Már a tervezéskor figyelembe kell venni, hogy milyen várható környezetbe és hajlásszögű tetőre kerülnek a cserepek, hiszen azokat ettől függően kell rögzíteni. A magas hajlásszögű tető esetében a szél könnyebben megbontja a tetőt, ezzel szemben kisebb meredekség esetén a hóteher komolyabb nyomó hatása okozhat gondokat. A gyártói ajánlás szerint a tető teljes felületén, 50° vagy annál nagyobb hajlásszög esetén minden cserepet, 45°-50° között minden másodikat, 14°-45° között különleges esetekben, 14° alatt pedig már csak kivételes helyzetben kell a cserepeket rögzíteni lecsúszás ellen. A tető peremvonalai mentén viszont minden cserepet rögzíteni kell.



hirdetés
Legnépszerűbb témák
Stílusos otthonok
Béke és nyugalom stílusos környezetben: 5 mesés nyaraló a Balatonnál
Túlvagyunk a tavasz közepén, lassan ideje megtervezni az idei nyaralást! A szerencsésebbeket nyaraló várja a Balaton-partján, így elég csak oda ...

Dekor
Kedvenceink kedvencei: Szabados Ágival beszélgettünk
Szabados Ágit korábban hírműsorvezetőként, ma az olvasás nagyköveteként ismerhetjük, aki minden otthonba olvasókuckót álmodik.

Inspiráló helyiségek
Valódi vadregény: egy magával ragadó rábaközi kert
Már-már bukolikus hangulat uralkodik Zoltán rábaközi kertjében, amely lágy ívekben kanyargó ösvényekkel, ligettel, tóval és a nyugalom ajándékával ...

hirdetés


EZT IS Ajánljuk
Praktikus ötletek
Láthatatlan házak
Nem illeszkedik az új épület a tájba? Nem akarjuk megbontani a nyaralóval a természet egységét? Vagy csak a vandál graffitisektől kell megvédeni a ...

Stílusos otthonok
Aprócska mobilház, ahova azonnal beköltöznél
Bemutatunk egy aprócska mobilházat, amelybe bármikor szívesen beköltöznénk. Csupán 30 négyzetméter, de nagyon takaros és kényelmes.

Hírek
Délibáb ihlette tükörház
A tükröződő felületek helyzetbe hozva pompás látványokat hoznak létre. Ezúttal egy egész farm ház kapott tükrös homlokzatot. 








Fizess elő a magazinra!

Az Otthon egy kreatív, színes, változatos lakberendezési magazin.
Sőt, több is ennél: stílusteremtő, trenddiktáló, ízlésformáló olvasmány.



otthon.hu © 2024 – minden jog fenntartva

Stílusos otthonok Sztárlakások Kislakás Inspiráló helyiségek Étkezők és konyhák Fürdő Hálószoba Gyerekszoba Kert, növény Nappali Dekor Világítás Tárolás Bútorok Inspiráció Karácsony Megoldjuk Praktikus ötletek Háztartás Átalakítás Receptek Utazás Hírek RSS feliratkozás    Játékszabályzat

Impresszum    Médiaajánlat    Előfizetés    Kapcsolat    ÁSZF

Stílusos otthonok
Sztárlakások
Kislakás Inspiráló helyiségek
Étkezők és konyhák Fürdő Hálószoba Gyerekszoba Kert, növény Nappali
Dekor
Világítás Tárolás Bútorok Inspiráció Karácsony
Megoldjuk
Praktikus ötletek Háztartás Átalakítás Receptek
Utazás Hírek