hirdetés
hirdetés

Stílusos otthonok Kislakás Inspiráló helyiségek Dekor Megoldjuk Utazás Hírek WEBSHOP

hirdetés
hirdetés

Albérlet kisokos a gondtalan bérlő-bérbeadó viszony érdekében

A bérleti piac aktuális árairól és a kínálatról rengeteget hallani egész évben, de az albérleti főszezon kezdetén érdemes sorra venni a beköltözéshez és a gondtalan tulajdonos-bérlő viszony kialakításához szükséges főbb pontokat is.  A Duna House összegyűjtötte a legfontosabb szempontokat, amelyeket át kell gondolni a bérlőknek és lakáskiadóknak egyaránt a jól működő megállapodás érdekében.

A jelenlegi bérleti piacon a kiemelkedően magas kereslet mellett a szűk kínálat és az egyre növekvő bérletidíjak a szokásosnál is jobban megnehezítik az egyetemisták számára az albérletkeresést. Megtalálni az ideális lokációjú, megfelelő állapotú és felszereltségű lakást a rendelkezésre álló keretből nem egyszerű feladat, sok esetben kitartó keresgélés, gyorsaság és szerencse kérdése. Éppen ezért fontos, hogy a jelentős idő- és anyagi ráfordítás árán megszerzett ingatlan bérlése minden szükséges információ birtokában, a formai követelményeknek is eleget tevő megállapodással kezdődjön és a felek igényeinek megfelelően minél tovább tartson.

Országszerte fokozatos emelkedés tapasztalható a bérleti díjak terén és ez várhatóan a főszezonban csak tovább fokozódik majd. A fővárosban továbbtanulóknak kell a legmagasabb költségekre készülniük, ahol az átlagos bérleti díj várhatóan 200 ezer forint fölé emelkedik majd, de a népszerű vidéki egyetemvárosokban is sok esetben csak több diák összeköltözésével mérsékelhetőek a kiadások.

„Aki nem szeretne lakótársat, hanem önálló kislakást bérelne, annak az aktuális fővárosi kínálat alapján minimum a 130-150 ezer forintos bérleti díjjal plusz rezsivel kell készülnie. A kiválasztott lakás bérleti díja ugyan a legfontosabb, de csak egy tétel a sok közül. A rezsicsökkentés eltörlése óta kiemelten fontos nem csak a lakásvásárlás, de az albérletkeresés során is, hogy az ingatlan milyen energetikai paraméterekkel rendelkezik és ennek megfelelően mennyi a havi energiafelhasználása” – kezdte Benedikt Károly, a Duna House PR és elemzési vezetője. Erről manapság már nem elegendő a közüzemi számlák alapján tájékozódni, hiszen a fogyasztási szokások egyéniek és nem feltétlenül tükrözik a valós költségeket. Az energetikai tanúsításra vonatkozó szabályozás változása novembertől lép életbe, azonban még a nyáron, vagy az ősszel kötött szerződések esetén, a jelenlegi előírás szerint a tulajdonosnak nem csak bemutatnia kell a bérlő számára az okiratot, hanem a bérleti szerződésben rögzíteni is kell az ingatlanról készült energetikai tanúsítvány számát. Emellett érdemes meggyőződni a lakás tehermentességéről is, ugyanis egy korábban felhalmozott közüzemi hátralék a szolgáltatás lekapcsolásával is járhat.

„A bérleti díj és a közüzemi számlák mellett elengedhetetlen, hogy a bérlőjelölt megismerje a közös költség összetételét és mértékét. Ha jövőbeli fejlesztésekre szánt összeget is tartalmaz a közös költség, a bérlő kérheti a tulajdonostól, hogy ezeket a tételeket vállalja magára, hiszen ennek hasznát a bérlő nem feltétlenül élvezi majd.”

Ha kölcsönös a szimpátia a bérlő és a bérbeadó között, megvan a lakás, még mindig nem ért véget a folyamat, hiszen számtalan tisztázandó kérdés marad hátra, amelyet szintén a főbérlővel kell átbeszélni. A felek közötti közvetítésben fontos szerepet játszhat egy ingatlanszakértő, aki jártasságának köszönhetően minden fontos részletre felhívja az ügyfelek figyelmét a megállapodás során.

alberlet.jpg

Az első és legfontosabb, hogy mindenképpen kössenek a felek írásos bérleti szerződést. Akármennyire is kényelmesebb eltekinteni a formalitástól, a későbbi félreértések és kellemetlenségek elkerülése érdekében a bérlőnek és a bérbeadónak is ragaszkodnia kell hozzá. A legbiztosabb, ha a szerződést közjegyző előtt kötik a felek, hiszen így közokiratnak minősül a megállapodás, és a benne foglaltakat mindkét fél könnyebben tudja érvényesíteni. A korábbi évek gyakorlatától eltérően már jellemzően nem egy, inkább kettő, kisállattal történő költözés esetén pedig három havi bérleti díjra tartanak igényt kaució címén, amit bérlőként még a beköltözés előtt, egy összegben kell kifizetni. A kaució általában arra szolgál, hogy a tulajdonos fedezni tudja belőle az esetleges elmaradásokat, illetve biztosítsa magát arra az esetre, ha a bérlő valamelyik ponton megszegi a szerződést. A kaució összegét és jövőbeni sorsát is érdemes írásban rögzíteni.

Tisztázni kell a lakás rendeltetésszerű használata mellett előforduló garanciális hibák (elromló műszaki berendezések, csőtörés stb.) javításának kérdését is. A szerződés térjen ki arra is, hogy a bérlő csak a nem rendeltetésszerű használatból eredő károkért felel. A garanciális hibák javítását alapesetben a főbérlő intézi, bár a gyakorlatban előfordul, hogy gyorsabb, ha az albérlő szervezi le a javítást, de fontos, hogy a költség ettől függetlenül a tulajdonost terheli.

Érdemes időt és energiát szánni a lakásban található bútorok, berendezések jegyzékére. Az ingóságok tételes megnevezése mellé annak állapotát is érdemes feltüntetni, a drágább eszközökről fotó is jól jöhet vitás esetben.

Határozott idejű bérleti szerződés esetén, a felmondás módját is fontos rögzíteni, határidejét, ha van rá mód, célszerű 60 napnál megjelölni. Érdemes kitérni az esetleges hosszabbítási opcióra is, amellyel kapcsolatban bevett gyakorlat napjainkban, hogy az infláció mértékéhez igazodó áremelés lehetőségét is megfogalmazzák.

Amennyiben minden kérdésben megegyeztek a felek, már csak a mérőóra-állások jegyzőkönyvezése marad. A bérlő ezzel védheti magát attól, hogy a bérleti viszony kezdeténél korábbi költségeket is tartalmazó számlákat is neki kelljen fizetni.

Ha a kereteket sikerült közösen megszabni és mindkét fél korrekt módon tartja magát az általa vállaltakhoz a beköltözés után is, akkor vélhetően egy hosszú távú, békés és gondtalan együttműködés veszi kezdetét.

Fotó: Pixabay



hirdetés
Legnépszerűbb témák
Stílusos otthonok
Béke és nyugalom stílusos környezetben: 5 mesés nyaraló a Balatonnál
Túlvagyunk a tavasz közepén, lassan ideje megtervezni az idei nyaralást! A szerencsésebbeket nyaraló várja a Balaton-partján, így elég csak oda ...

Dekor
Kedvenceink kedvencei: Szabados Ágival beszélgettünk
Szabados Ágit korábban hírműsorvezetőként, ma az olvasás nagyköveteként ismerhetjük, aki minden otthonba olvasókuckót álmodik.

Inspiráló helyiségek
Valódi vadregény: egy magával ragadó rábaközi kert
Már-már bukolikus hangulat uralkodik Zoltán rábaközi kertjében, amely lágy ívekben kanyargó ösvényekkel, ligettel, tóval és a nyugalom ajándékával ...

hirdetés


EZT IS Ajánljuk
Hírek
Ennyiért lehet most lakást bérelni Közép-Európa országaiban
A környező országok fővárosai közül a legmagasabb ingatlanbérleti díjakat idén nyáron Prágában mérték, ahol egy kétszobás belvárosi lakásért ...

Hírek
Akár egy hónapra is bérelhetők a SHARE NOW autói
Elsőként tette elérhetővé Magyarországon a hosszútávú carsharing szolgáltatást a SHARE NOW. Az autómegosztó céges ügyfelei egyre gyakrabban ...

Praktikus ötletek
Jobban megéri lakást vásárolni mint bérelni
Saját lakás vagy albérlet? Melyik éri meg jobban? Míg az első esetben általában a bankhitel törlesztése, a másodikban a bérleti díj apasztja a ...








Fizess elő a magazinra!

Az Otthon egy kreatív, színes, változatos lakberendezési magazin.
Sőt, több is ennél: stílusteremtő, trenddiktáló, ízlésformáló olvasmány.



otthon.hu © 2024 – minden jog fenntartva

Stílusos otthonok Sztárlakások Kislakás Inspiráló helyiségek Étkezők és konyhák Fürdő Hálószoba Gyerekszoba Kert, növény Nappali Dekor Világítás Tárolás Bútorok Inspiráció Karácsony Megoldjuk Praktikus ötletek Háztartás Átalakítás Receptek Utazás Hírek RSS feliratkozás    Játékszabályzat

Impresszum    Médiaajánlat    Előfizetés    Kapcsolat    ÁSZF

Stílusos otthonok
Sztárlakások
Kislakás Inspiráló helyiségek
Étkezők és konyhák Fürdő Hálószoba Gyerekszoba Kert, növény Nappali
Dekor
Világítás Tárolás Bútorok Inspiráció Karácsony
Megoldjuk
Praktikus ötletek Háztartás Átalakítás Receptek
Utazás Hírek