hirdetés
hirdetés

Stílusos otthonok Kislakás Inspiráló helyiségek Dekor Megoldjuk Utazás Hírek WEBSHOP

hirdetés
hirdetés

Panelből álomotthon? Lehetséges! A Paneltündérrel beszélgettünk

Székely Kriszti a lakberendezés-kedvelők körében Paneltündér néven ismert, és nem véletlenül: lakberendezőként összegyűjtötte a Magyarországon elérhető legtöbb panellakás-típus alaprajzát, és az őt megkeresők igényei szerint optimalizálja azokat.

panel5.jpg

Miért éppen panel? Kimondottan a 70 négyzetméternél kisebb otthonokra szakosodott, ő maga is ilyenben él.

Ezt szereti a lakásában Meglehetősen nagy, 63 négyzetméteres, ezért az átlagnál tágasabb konyhája van. Mivel a déli és nyugati oldalon is ablakos, rendkívül világos.

A panel erőssége szerinte Nincsenek rejtett építési hibák, az összeset feltárta már valaki az elmúlt negyven-ötven év során. Ezért nem fogunk csalódni, ha panelt veszünk.

panel2.jpg

Panellakásban élni sajátos létforma. Sokan kedvelik, míg mások úgy tekintenek rá, mint egy lélektelen, uniformizált lakóhelyre. Milyen lehetőségeket rejt?

Többet, mint gondolnánk! A panelek olcsó lakhatást jelentettek a '70-es, '80-as években. Előtte nem voltunk hozzászokva, hogy ilyen kis helyen, ilyen sok embernek kell egymáshoz alkalmazkodnia. Aki megtehette, később elköltözött családi házba, vagyis a panellakás a szegényebb réteg asszociációja lett, és akkor értékelődött fel, amikor modern társasházakat kezdtek építeni, amikor ugyanilyen,  sőt kisebb lakásokat alakítottak ki. A panel vált az olcsóbb alternatívává. Pedig jól berendezhető, még úgy is, hogy alig mozgathatjuk a falakat a betonszerkezet miatt. A víz szinte bárhová elvezethető, viszont a szennyvíz már nehezebb dolog. A wc jelenti a legnagyobb kötöttséget, ugyanúgy, ahogy a társasházakban is. A stílus terén is szárnyalhat a fantázia: ugyanúgy kialakítható egy rusztikus parasztház jelleg, mint egy elegáns nagypolgári enteriőr, hiszen a bejárati ajtón belépve már nem érzékeljük, hogy panelben vagyunk.

Falat azonban csak korlátozottan mozgathatunk. Van más módja annak, hogy tágas érzetű tereket nyerjünk?

Lehet viszont új nyílást – ajtót vagy ablakot – vágni bizonyos falakra. Persze szigorúan csak statikai szakvéleményt követően, figyelembe véve a társasházkezelői szabályzatot is. Saját döntésünk alapján sosem szabad egy falkivágással gyengíteni a szerkezetet, mert nem tudhatjuk, hogy hány ilyen van az épületen belül. Ha azonban megvan az engedélyünk, nagyon szép egybenyitott tereket lehet létrehozni, sőt a funkciók áthelyezésével akár még újabb szobát, amerikai konyhás nappalit is kialakíthatunk magunknak. A több, nagyon kicsi méretű szoba sajnos sokkal gyakoribb az új építésű társasházaknál, és jóval több rossz elrendezéssel találkozom, mint panelek esetében. A keskeny közlekedővel viszont nem lehet mit tenni, ez keskeny marad, mert általában itt vannak a vizes helyiségek blokkjai. Itt célszerű kibontani az eredeti beépített szekrényeket, és mennyezeti, oldalfali vagy akár lábazati LED-szalagokkal több fényt juttatni a szűk és sötét részekbe.

panel3.jpg

Mit tehet, aki nem akar nagy szerkezeti változtatásokba fogni?

Ekkor is van segítség! A világos színek alkalmazása ugyanúgy hatásos, mint a tükröződő felületek, a tükrök mellett a magas fényű burkolatok és bútorok használata. Ahogy a közlekedőben, úgy a többi szobában is csodákra képes a rejtett világítás, a fali lámpák és a kisebb, asztali fények. A lebegő hatású bútorok könnyítik a látványt, és ahol csak tehetjük, alakítsunk ki rejtett tárolókat és beépített szekrényeket. És aranyszabály: A legkisebb lakás is tágasnak tűnik, ha kevés bútor van a padlón, szemmagasság alatt.

Van olyan bútor, amit nem ajánlasz panellakásba?

Tapasztalatom szerint teljesen felesleges a dohányzóasztal, a koplett nappalibútor, a fotel vagy a 3+2+1 felosztású ülőgarnitúra. Bár mindig az ott lakó igényei döntik el, hogy mire van szüksége. Lehet, hogy egy egyedülálló, idősebb ember számára egy kényelmes fotel sokkal többet ér funkcióját tekintve, mint egy L-alakú ülőgarnitúra, amiből alig tud felállni.

Konyha: nehéz terep? Akár amerikai nappaliban is gondolkodhatunk?

Szeretünk enni, és szeretünk együtt lenni a konyhában. Ezért lett nagyon népszerű az a megoldás, amikor a konyha a nappalival és az étkezővel egy légtérben van. Ez egy panelben akkor kivitelezhető, ha a konyhát át tudjuk vinni a legnagyobb szobába. Sok olyan elosztás van, ahol ez könnyedén megvalósítható, mindenféle bontás és nagyobb munka nélkül. Ilyenkor a régi konyhából általában háló-, dolgozó- vagy gardróbszoba lesz.  Ám ma is sokszor az L alakú beosztás jelenti az egyetlen megoldást, de ettől még lehet modern a végeredmény, és lehet egy teljesen más stílusú, sokkal jobb belső kiosztású bútort tervezni. Plafonig beépített bútorral elkerülhető a tipikus paneldesign: a szekrény tetejére pakolt tárolók. A tűzhelyet főzőlap és sütő váltja, és ha itt kell elhelyezni a mosogatógépet, segít a 45 centiméteres változat.

panel4.jpg

A panelfürdők megszokott berendezése: „gyárilag” beépített kád, mosdókagyló, mosógép. Vagy lehet máshogy is?

A fix pont a strang és a szennyvízbekötés helye. Sokan elfelejtik, hogy a szennyvíz nem folyik felfelé. A gravitáció nagy úr, és nem lehet a panelben süllyesztett zuhanyzót építeni, akármennyire is szeretnénk. De ez sem jelenti, hogy ne lenne számtalan lehetőségünk egy modern és kényelmes fürdőre, ha tágasabbat varázsolni nem is tudunk belőle. Kád vagy zuhanyzó? Jó tudni, hogy utóbbi nem mindig foglal kevesebb helyet: a kád 160x70, a zuhanykabin általában 90x90 centiméteres. Hogy melyik praktikusabb, az adott fürdőszoba méreteitől és a strang helyétől függ. A mosógép esetében nem mindegy, hogy elöl- vagy felültöltős változattal kell terveznünk: az előbbi befér a pult alá, utóbbi kisebb helyet foglal és akár a sarokban is elfér. Használjunk nagy felületű, keret nélküli tükröt a tér növelése céljából! Szintén fontos a jó megvilágítás. Egy gipszkarton álmennyezetbe rejtett vízálló, állítható színű világítást nyugodtan tehetünk a zuhanyzóba vagy a kád fölé is, így teljesen más hangulatot varázsolhatunk a kis fürdőnkbe.

Költözéskor felmerül a korszerűtlen vezetékek cseréje. Kell tartanunk az ezzel járó munkálatoktól, véséstől?

Ellenkezőleg! Bár előbb-utóbb szükség lesz vezeték-felújításra vagy -cserére, ezt már gyorsan elvégzik a szakemberek. A vésés elsőre rémisztő lehet, de ha jó szakembert találunk, a mai gépekkel már gyorsan és könnyen meg tudják ezt oldani. Sajnos a csendes és pormentes vésést még nem találták fel, így a szomszédok is tudni fognak a munkálatokról. A beton jól vezeti a hangot, szóval jobb, ha előre kiírjuk a lépcsőházban, hogy mire számíthatnak. De érdemes ezt a műveletet nem saját magunknak elvégezni, mert profi gépek nélkül sokkal tovább fog tartani és sokkal hangosabb lesz. Ha előre átgondoljuk a berendezést, és azt, hová kerül elektromos eszköz, elég egyszer vésni, és a lámpa is az étkezőasztal fölött lóg majd, nem mellette. A kulcs a tervezés!

panel001.jpg

Milyen eszközök kellenek hozzá, és milyen szempontokból ne engedjünk, ha magunk akarjuk megtervezni az új alaprajzot?

Nem tudom elégszer hangsúlyozni, hogy mennyire fontos az előre tervezés egy felújítás előtt. Sok százezret, de akár milliókat is lehet vele spórolni. És nemcsak pénzt, hanem időt és bosszúságot is megtakaríthatunk a tervezéssel – a kivitelező szakembereknek is.

Amire szükségünk van egy jól átgondolt tervhez:

  • egy 5 méteres mérőszalag, de nem szabócenti és nem collstock, hanem egy pár száz forintos fém mérőszalag, hogy fel tudjuk mérni a lakásunkat, ugyanis az építésztervek sok esetben nem egyeznek a valósággal;
  • tudnunk kell méretarányt számolni, ami szintén nem ördögtől való feladat; 1:50 méretarányban érdemes terveznünk, ez pont ráfér egy A4-es lapra;
  • néhány inspirációs fotó, hogy milyen végeredményt szeretnénk látni, mert ha nem tudjuk, hová akarunk eljutni, akkor nehéz lesz jót tervezni.

Ha ezek a kiindulási alapok megvannak, akkor már csak fel kell rajzolnunk a méretarányos alaprajzot, csináljunk belőle legalább tíz másolatot, és kezdődhet az ötletek felrajzolása.  Egy vastagabb kartonra vagy műszaki rajzlapra rajzoljunk fel szintén 1:50-es méretarányban egy étkezőasztalt, négy széket, egy kanapét egyenes és L-alakú változatban is, a konyhabútor elemeit, egy-egy gardróbszekrényt, egy ágyat, stb. Ezeket vágjuk ki, és utána már csak rá kell helyezni az alaprajzra és tologatni a megfelelő helyre. Így tudjuk a leggyorsabban a legtöbb elrendezést „kipróbálni”. Tervezés során mindenképpen tartsuk be az ergonómiai szabályokat: ne zsúfoljuk túl a lakásunkat!

Portré: Balatoni Réka, látványtervek: Székely Kriszti, alaprajz: Szeitz Csilla



hirdetés
Legnépszerűbb témák
Stílusos otthonok
Béke és nyugalom stílusos környezetben: 5 mesés nyaraló a Balatonnál
Túlvagyunk a tavasz közepén, lassan ideje megtervezni az idei nyaralást! A szerencsésebbeket nyaraló várja a Balaton-partján, így elég csak oda ...

Dekor
Kedvenceink kedvencei: Szabados Ágival beszélgettünk
Szabados Ágit korábban hírműsorvezetőként, ma az olvasás nagyköveteként ismerhetjük, aki minden otthonba olvasókuckót álmodik.

Inspiráló helyiségek
Valódi vadregény: egy magával ragadó rábaközi kert
Már-már bukolikus hangulat uralkodik Zoltán rábaközi kertjében, amely lágy ívekben kanyargó ösvényekkel, ligettel, tóval és a nyugalom ajándékával ...

hirdetés


EZT IS Ajánljuk
Dekor
A varázslók, akik új életre keltik régi bútoraidat – A Kárpitosokkal beszélgettünk
Egyre bővül A Kárpitosok lelkes csapata, akik az emlékek átmentése mellett arra törekednek, hogy helyreállítsák a régi, szép tárgyak becsületét. ...

Megoldjuk
Alapozó rovatunkból: egy örökölt bérlakás átalakítása
Egy egyedülálló szülő és gyermeke számára terveztünk optimális lakókörnyezetet a pesti belvárosban. Emeleti, örökölt bérlakásukban eleve kissé szűkös ...

Inspiráló helyiségek
Virágos rét tálalva: Halmos Monikával beszélgettünk
Andersen egyik meséjében a virágok bált rendeztek, rózsalányok keringőztek jácintifjakkal. Ilyennek képzeltük Halmos Monika, a Rózsakunyhó ...








Fizess elő a magazinra!

Az Otthon egy kreatív, színes, változatos lakberendezési magazin.
Sőt, több is ennél: stílusteremtő, trenddiktáló, ízlésformáló olvasmány.



otthon.hu © 2024 – minden jog fenntartva

Stílusos otthonok Sztárlakások Kislakás Inspiráló helyiségek Étkezők és konyhák Fürdő Hálószoba Gyerekszoba Kert, növény Nappali Dekor Világítás Tárolás Bútorok Inspiráció Karácsony Megoldjuk Praktikus ötletek Háztartás Átalakítás Receptek Utazás Hírek RSS feliratkozás    Játékszabályzat

Impresszum    Médiaajánlat    Előfizetés    Kapcsolat    ÁSZF

Stílusos otthonok
Sztárlakások
Kislakás Inspiráló helyiségek
Étkezők és konyhák Fürdő Hálószoba Gyerekszoba Kert, növény Nappali
Dekor
Világítás Tárolás Bútorok Inspiráció Karácsony
Megoldjuk
Praktikus ötletek Háztartás Átalakítás Receptek
Utazás Hírek